Applications

  • Personeel

Staff

EDUCATORS

 

Name

Subjects/Department

Management

Other

Birthday

Butt, C. Maths & Maths Literacy Grade Head Organizer: Netball Jul. 11
Campbell, T.L. Consumer Studies & Technology (Consumer Studies)      Jan. 10
Carstens, C.H.N. Tourism & Social Sciences (History)   First Aid  Jan. 20
Coetzee, N. English HL Subject Head: English HL Organizer: Watersport  May.17
Coetzer, T. Visual & Creative Arts      Oct. 11
Conradie, R. Maths Literacy & LO Subject head: LO    Apr. 6
De Jongh, J.A. CAT      Jun. 11
Diedericks, C. Afrikaans HL & FAL      Nov. 23
Dorfling, T. Life Sciences, Maths Literacy & NS (Science)     Jul. 26
Dreyer, M. JOT Youth Worker    Feb. 7
Du Toit, F. Physical Science      Sep. 24
Ganzevoort, E. Maths Lit & Creative Arts      Jan. 13
Greeff, E. Afrikaans HL, LO & Business studies     March. 13
Heystek, J.E. Afrikaans HL      Dec. 8
Kemp, R. Life Sciences & NS ( Biology) Subject head: Life Sciences    Oct. 7
Lombard, M. Engels FAL   Organizer: Chess  Jul. 28
Lötz, F.J. Principal Management    Oct. 14
Lötz, H. Accounting & EMS (Accounting) Subject head: Accounting    Dec. 21
Meyer, A. Geography en Social Sciences (Geography) Deputy Principal Organizer: Hockey  Jun. 28
Meyer, J.S. Afrikaans HL   Choir  May. 25  
Nel, A. Engels FAL      Apr. 6
Nicholson, A.R. Maths Lit & EMS (Accounting)      Jun. 9
Nortjé, S.P. Business Studies & EMS( General) Subject head: Business Studies    Jan. 26
Olivier, P. Maths Subject head: Maths. Admaths Coordinator Organizer: Tennis  May. 13
Olivier, R.P. EGD Deputy PrincipalDiscipline  Aug. 9
Pienaar, G.B. Geography Head of Dept: Sport Dec. 31
Scott, L.W. LO   Organiser: Rugby Nov. 25
Smit, H. Technology (General & EGD)     March. 21
Smith, A.K. Business Studies & Social Sciences (Geography)     Nov. 20
Smit, T. Afrikaans FAL, English FAL, LO   Jan. 13
Steffens, M.C. CAT & LO     Dec. 3
Terblanche, R.B. Maths   Conditionings coach Jul. 28
Van As, D. Accounting & EMS (Accounting) Subject head: Maths Literacy   March 30
Van den Berg, A.D. Engels HL   Debate Oct. 10
Van Dyk, D.J. Life Sciences & NS (Biology)     Oct. 28
Van Kampen, A.A. IT & CAT Subject head: CAT & IT   Aug. 27
Van Niekerk, Z. English AL Sep. 10
Vermeulen, H.H. Physical Science Organizer: Golf Jul. 3
Verwey, S. Tourism & Business Studies Subject head: Tourism Organizer: Athletics Sep. 28
Visser, J. Afrikaans FAL Subject head: Afrikaans FAL Dancers Jan. 11
Vorster, M.L. Maths Leader Team. Grade Head: Grade 8 Head of Department:Culture Apr. 15
Zeelie, C. Economics, Business Studies & EMS (Accounting) Head of Department: Economical Sciences Organizer: Cricket  Jun. 4

 

ADMINISTRATION

Name

Department

Birthday

Bell-Cross, K.B. Marketing Feb. 02
Botha, D.E. Reception & Finance Nov. 11
Dekker, L.E. General Administration Jan. 29
Ferreira, C. General Administration Oct. 18
Jordaan, M. Hostels & Transport Aug. 06
Reichert, M. Secretary to the principal Jun. 05
Strydom, R. Finance Aug.03
Van Vuuren, E. General Administration Dec. 7

 

BUILDINGS & GROUNDS

Name

Department

Birthday

Adolph, M.K.A. General staff Nov. 16
Van der Watt, R.F. Grounds & Busses Jan. 18
Vosloo, L. Buildings Sept. 30

 

HUIS MEIRING

Name

Department

Birthday

Coetzee, R. Assistant Matron Jul. 30
Dreyer, M. Superintendent Feb. 7
Gebengana, M.A. General Assistant Jun. 6
Labuschagne, S. Assistant Matron Oct. 18
Matika, Z.E. General Assistant Feb. 21
Matika, N.F. General Assistant Sept. 5
Matyolweni, N.G. General Assistant Dec. 20
Poti, T.P. General Assistant Aug. 3

 

LUSHOF

Name

Department

Birthday

Goeda, E.M. General Assistant Sept. 23
Maqungu, M.N. General Assistant Jun. 16
Vermeulen, E. Head Matron Sept. 21
Witbooi, A.M. General Assistant March. 17